Ponieważ jest wiele stron i książek o tematyce zarządzania jakością, czy jak kto woli, zapewnienia jakości, jak również poświęconych tematyce ochrony środowiska i BHP w firmach i nie ma sensu ich powielać, czy innymi słowy oddawać ich treść (nic mądrzejszego już nie wymyśle), decydując się na pisanie bloga, wyszłam z innego założenia. 

Chcąc niejednokrotnie znaleźć ściśle określone treści w Internecie, zawsze natrafiałam na 2 rodzaje stron:

1. Strony z reklamami firm zajmujących się tematyką ISO, księgarni czy inne fachowe doradztwa, które aby wskazać mi odpowiedź oczekiwały zapłaty i angażowały wiele czasu, na co nie mogłam sobie pozwolić, gdyż odpowiedź była mi potrzebna tu i teraz. Nie negujcie jednak tych stron (sama kilka polecam na swoim blogu), bo mają wiele zalet o czym obszerniej we wpisach tematycznych.

2. Strony, które obiecują dostarczyć odpowiedzi na nurtujące pytanie, chociażby samym adresem, a tymczasem piszą to samo, co w normach czy słownikach.

Jednymi słowy ZERO odpowiedzi czy rady jak odnieść się do konkretnej sytuacji i jak ją przenieść na realia danej firmy.

Przypuszczam, że wielu z Wam ma podobne doświadczenia, czyż to nie jest irytujące?

Stąd pomysł, aby pisać o praktycznym podejściu do systemów ISO, oczywiście elementy teoretyczne będą poruszane, jednak postaram się je ograniczyć do minimum i przytaczać je jedynie we wprowadzeniach do wpisów.

PRAKTYKA to słowo klucz! 

O czym, więc będę pisać?

O swoim postrzeganiu systemów zarządzania jakością, środowiskiem i BHP (ograniczę się do tych 3-ech, gdyż posiadam wg. mnie dość sporą wiedzę praktyczną na ich temat), na czym się skupić, jak zacząć, ponad to rozwinę kwestię narzędzi jakości i LEAN, których użycie może w prosty i bardzo efektywny sposób wspomagać utrzymanie tych systemów a nawet znaczne je ulepszać. Nadmienię o audytach, jednak jest to na tyle szerokie zagadnienie, że zostanie poruszone w kilku wpisach (odnośniki znajdziecie przy zakładce audyty). Udostępnię przykładowe pliki – dokumenty i formularze i wiele innych.

WARTO ZAPAMIĘTAĆ! Nie jest to blog przepisujący czy bazujący na innych stronach przedstawiających teoretyczne dywagacje. Jest to blog, który odzwierciedla moje podejście i moje doświadczenie z systemami zintegrowanymi. Nie oznacza to, że Wasze podejście jest złe czy niewłaściwe, może być po prostu inne. Jednak chętnie o tym podyskutuję, stąd śmiało piszcie i komentujcie wpisy.

Zapraszam i przyjemnego czytania:)

Dla kogo?

Osoby, które odwiedziły mój blog mogą się zastanawiać czy aby tematyka, która będzie tu zawarta, jest skierowana do nich. I słusznie:)

Znawcy tematu po zapoznaniu się ze stroną „O mnie” jak i „Wprowadzeniem do tematyki bloga” wiedzą już, czego się mogą spodziewać, jednak zdaję sobie sprawę, że nie każdy jest tą tematyką tak  przesiąknięty jak ja:), więc dla jasności wyjaśniam. 

Jeśli jesteś:

1. Osobą zajmującą się systemami zintegrowanymi lub tylko jednym z systemów ISO w swojej firmie;

2. Jesteś audytorem wewnętrznym, audytorem dostawców, itp.;

3. Jesteś kierownikiem, właścicielem firmy lub osobą na innym decyzyjnym stanowisku;

4. Uczniem, studentem, samoukiem, interesującym się tematyką zapewnienia jakości, ochrony środowiska i BHP z punktu widzenia systemów ISO;

5. Pracownikiem, w którego organizacji system/-y zarządzania mają być wdrożone, są wdrażane lub funkcjonują;

ten blog JEST DLA CIEBIE.

Każda z wyżej wymienionych osób znajdzie tutaj coś dla siebie:

1. Inny punkt widzenia, szablony dokumentów i formularzy, a może nawet inspirację;

2. Wyjaśnienie praktyczne, przykładowe zagadnienia oraz wskazanie, czego się wystrzegać;

3. Pogląd na wdrożony system oraz jego funkcjonowanie;

4. Uzupełnienie wiedzy teoretycznej o praktyczną;

5. Możliwość zweryfikowania swojego podejścia do systemu/-ów zarządzania.

 

Oczekiwania i obietnice

Przeglądając strony w Internecie, przyświeca nam określony cel.  Jedni chcą się pośmiać, inni dowiedzieć czegoś interesującego, jeszcze inni chcą porozmawiać ze znajomymi czy pograć w gry.

Kreuje się oczekiwanie, stąd moje pytanie do Was, czego Wy oczekujecie od tego bloga, bazując na tematyce, w której będzie się on mieścił, oczywiście?

Ja ze swojej strony postaram się:

– udostępnić Wam jak najwięcej praktycznych przykładów;

– dzielić się zagadnieniami innowacyjnymi;

– udostępnić Wam możliwość wysyłania komentarzy (umówimy się, piszcie tylko wtedy, kiedy macie coś konstruktywnego do powiedzenia lub chcecie o coś zapytać, wszelkie obelgi czy treści obraźliwe będą usuwane);

-udostępnić możliwość logowania się i ściągania autorskich dokumentów – ZA DARMO;

– zarejestrowanym użytkownikom wysyłać pewne ciekawostki i informację o nowych wpisach na blogu;

– odpisywać na wszystkie maile, nawet gdyby było to tylko zwykłe „Cześć”:-);

– w przyszłości, jeśli będą chętni, przekazać możliwość publikowania wpisów, aktywnym czytelnikom bloga;

Mało??

Jeśli macie jeszcze inne OCZEKIWANIA, śmiało PISZCIE!!

Blog ma rozwiązywać Wasze problemy i reagować na potrzeby, więc czemu nie tworzyć go Wspólnie…