Zapoznaliście się z normą, jednak czy ją rozumiecie? Czy wiecie jakie wymagania spoczywają na firmie i na Was, co należy zmienić, stworzyć, połączyć, kogo zaangażować?

Czy, w każdym z tych przypadków odpowiedzi są pozytywne, jeśli tak to SUPER, jednak zawsze w głowie może pojawić się wielki znak zapytania. Ja, mając za sobą kilka lat pracy z systemami ISO, nadal zadaję sobie wiele pytań i to nie raz na jakiś czas, ale niemal codziennie.

Normy ISO, przedstawiają wymagania, nie wskazując gotowych rozwiązań, które można by zastosować i automatycznie poddać się certyfikacji. Jest to wielki plus norm, jednak i wielki minus zarazem. Mając dowolność, można tworzyć przeróżne systemy, mające zastosowanie w każdej organizacji. Jednak dobrowolność, rodzi pytania!

Coś Wam wyjaśnię, jeśli nie zrozumiecie zagadnień, które przedstawia norma, nie będziecie w stanie przekonać współpracowników do zaangażowania się we wdrożenie normy ISO w firmie, a tym bardziej nie będziecie w stanie odpowiedzieć na ICH PYTANIA, których zaręczam, że będzie bardzo wiele.

Stąd by ułatwić sobie, choć trochę, życie i być pewnym swojej wiedzy, zachęcam do udziału w szkoleniu. 

Wdrażanie ISO – SZKOLENIE to drugi krok.

Jednak podejdźcie do tego z głową. Poszukajcie dobrej firmy, z dobrymi referencjami, kompetentnej, która zapewni że nie stracicie czasu, tylko wyjdziecie bogatsi w praktyczne przykłady i zdolni odpowiedzieć na każde pytanie, lub przynajmniej na ich większość. 🙂 

Jeśli Wasza firma ma już jeden lub kilka certyfikatów zgodności z normą, sprawdźcie jaka firma go wystawiła, może warto skorzystać z ich oferty szkoleniowej.

Zachęcam do tego kroku, bo wiem, że nic nie da Wam tyle, co rozmowa z praktykiem z długoletnim doświadczeniem. Choć Wasza firma, zapewne jest unikatowa i nie wpisuje się w schemat działania innych firm, to już na samym szkoleniu, dojdziecie do wielu fajnych wniosków, które z powodzeniem wprowadzicie w swojej firmie, bazując jedynie na luźnej rozmowie z prowadzącym i innymi uczestnikami.

Jednak rodzi się pytanie, jakie szkolenie, tyle jest tego na rynku?  Czy ma to być szkolenie z wdrażania norm, audytora wewnętrznego, pełnomocnika ds. systemów zarządzania, asystenta, itd. Faktycznie oferta jest szeroka, jednak nie zapominajcie o jednym fakcie, PROGRAMIE SZKOLENIA.

Dobierzcie zakres szkolenia i jego tematykę do tego co będziecie robić, do roli, która została Wam przypisana.

Mała podpowiedź, jeśli zostałeś mianowany na Pełnomocnika ds. systemów zarządzania, szkolenie poświęcone tylko zagadnieniom pełnomocnika może Ci nie wystarczyć, musisz znać zagadnienia auditowania oraz wdrażania. By nie płacić 3 razy za szkolenie, zapytaj o wersję dostosowaną do Ciebie i Twoich potrzeb. By koszty nie „kuły” kierownictwa, zaproponuj dodatkowe osoby, które w przyszłości będą pełnić rolę auditorów wewnętrznych i razem weźcie udział w szkoleniu.

Kwestie auditowania poruszę jeszcze nie raz, jednak tymczasem….pora na KROK TRZECI.

Krok trzeci