Bogaty w wiedzę i w notatki, rozpoczynasz pierwszy dzień swoich zmagań z wdrażaniem ISO w firmie. Pytanie, od czego zacząć dudni Ci w głowie i jest nawet wyraźniejsze niż na samym początku Twojej drogi, kiedy to czytałeś normę. Wówczas wszystko było proste, układało się w logiczną całość, jednak firma i jej realia nie zawsze są tak proste i logiczne.

KROK TRZECI to ROZPOZNANIE OBSZARU, w obrębie którego norma będzie wdrażana.

1Musisz się zorientować, jakie procesy mają zastosowanie w przedsiębiorstwie, zarówno dotyczy to procesów głównych jak i pomocniczych, nie zapomnij przy tym o procesach zarządczych, gdyż to od nich wszystko się zaczyna.

Jeśli nie masz wiedzy na temat procesów, to:

  • Procesy główne – to te, które przyczyniają się do realizacji wyrobu, np. produkcja, montaż, konstrukcja, itp;
  • Procesy pomocnicze – jak sama nazwa wskazuje, pomagają procesom głównym w realizacji ich zadań, np. finanse, zakupy, kadry, jakość, środowisko i BHP, itd.

Istnieją inne podziały, jednak wskazany powyżej, jest wg mnie najbardziej czytelny.

2W drugiej kolejności, sprawdź jakie dokumenty, instrukcje, zalecenia, decyzje kierownictwa, itd. obowiązują w Twojej firmie, kto je wydał, kto je nadzoruje, wprowadza zmiany.

Jest to bardzo ważne, gdyż w ten sposób dowiesz się jaki stan na dzień dzisiejszy panuje w firmie, ile dokumentów obowiązuje i czy dotyczą wszystkich obszarów. Być może nie będziesz musiał/-a w ten sposób tworzyć wszystkiego od podstaw, a jedynie wprowadzisz niewielkie poprawki.[/numblock]

Nie ulega wątpliwości, że im dłużej pracuje się w firmie tym ta znajomość jest większa, jednak nie należy generalizować. Niejednokrotnie byłam świadkiem jak osoby nowo zatrudnione wiedziały więcej niż wieloletni pracownicy. WAŻNE jest jednak zaangażowanie i chęć zgłębiania wiedzy, dochodzenia do sedna rzeczy i ZADAWANIA PYTAŃ….bardzo wielu pytań.

Nie bój się zadawać pytań, im więcej ich zadasz tym więcej będziesz wiedział/-a i tym mniej się później napracujesz

3 Ostatnim punktem, na tym etapie, jest określenie odpowiedzialności i uprawnień poszczególnych pracowników. Jednym słowem, musisz dopasować właścicieli do każdego z procesów. To oni będą dla Ciebie osobami decyzyjnymi, oni będę pomagać Ci wprowadzać zmiany, informować podległych pracowników o wymaganiach, itp. Oni również będą akceptować zmiany zgłaszane przez swoich pracowników, definiować im role i odpowiedzialności, kaskadować cele i mierzyć efektywność swoich procesów. 

Rola kierownictwa w procesie wdrażania systemu i jego utrzymania jest niezmiernie istotna, pamiętajmy, że przykład idzie z góry, a niezaangażowane kierownictwo to klęska całego systemu.

 Krok czwarty