Specjalista jakości, środowiska i BHP to stanowisko coraz powszechniej tworzone i obsadzane przez firmy  z wszystkich branż i specjalności. W większości, jednak nadal niepodzielnie króluje Specjalista jakości, zaraz za nim plasuje się Specjalista BHP. Kroku próbuje im dorównać Specjalista środowiska, gałęzi tak popularnej w ostatnich latach.  

Coraz większe nastawienie firm na przestrzeganie wysokich standardów jakości, bezpieczeństwa pracowników i minimalny wpływ na otaczające środowisko, sprawiają że wg. mnie stanowiska te będą jeszcze długo obecne w otaczającej nas przedsiębiorczej rzeczywistości. 

Zalety stanowiska – Specjalista jakości, środowiska i BHP

Korzyści wyłonienia stanowiska Specjalista jakości, środowiska i BHP, z punktu widzenia pracodawcy są dość jasne i oczywiste, jednak jakie korzyści niesie ono dla samego pracownika? Poniżej 3, wg mnie najważniejsze:

1 Po pierwsze, zaleta najważniejsza, możliwość znalezienia pracy w wielu branżach i sektorach gospodarczych. Specjalista jakości, środowiska i BHP nie musi się ograniczać, tylko do jednej branży, więc jeśli w jednej z nich nie czuje się dobrze, zawsze może poszukać pracy w innej. Sprawę ułatwia, fakt iż wymagania i zakres zadań w każdej z firm będzie bardzo podobny.

ZALETA 1 – Możliwość pracy w wielu branżach i sektorach gospodarczych.

2 Po drugie, możliwość pracy jako samodzielny specjalista jakości, samodzielny specjalista środowiska i samodzielny specjalista BHP i w każdej z kombinacji tych stanowisk. Jeśli ktoś z Was posiada wykształcenie i umiejętności tylko jakościowe i środowiskowe to możliwość znalezienia pracy wzrasta 3-krotnie w stosunku do tego, gdybyście mieli tylko wiedzę w obrębie jednego z tych działów.

ZALETA 2 – Większe prawdopodobieństwo znalezienia pracy.

3 Po trzecie, możliwość wyboru. Powiedzcie mi, ile osób może sobie pozwolić na komfort wyboru stanowiska i branży najbardziej mu odpowiadających? Z reguły większość osób jest ograniczona do wąskiego zakresu w obrębie, którego musi się poruszać, jeśli natomiast chcą wyjść poza jego granice, wymaga to przebranżowienia, dodatkowej nauki, zdobywania doświadczenia itp. – niejako zaczynają od nowa. Specjalista jakości, środowiska i BHP może wybierać, może sam zdecydować czy pasuje mu branża spożywcza, mechaniczna czy farmaceutyczna. Może zdecydować czy chce pracować jako specjalista jakości i środowiska, czy jako specjalista jakości, czy jako specjalista środowiska i BHP, itd. Jedynym ograniczeniem może być tylko obszar i możliwości dostępne na rynku, jednak zawsze może się przeprowadzić, gdy tak zdecyduje.

ZALETA 3 – Możliwość wyboru.                                                      

Wady stanowiska – Specjalista jakości, środowiska i BHP

Zalet stanowiska Specjalista jakości, środowiska i BHP jest wiele, powyżej znaleźliście tylko 3 najważniejsze z punktu widzenia znalezienia i dostępności pracy. Jak wyglądają WADY? Wg. mnie jest tylko 1 wada, która dla wielu osób, może nawet stanowić ZALETĘ.

1 WIELOZADANIOWOŚĆ – Specjalista jakości, środowiska i BHP musi z uwagi na zakres zadań jakie ma do wypełnienia, posiadać umiejętność skupienia uwagi na wielu czynnościach jednocześnie.  Pamiętajmy, że jak kierujemy zespołem lub jesteśmy jego częścią to i tak musimy, wywiązywać się ze swoich obowiązków, które m.in. dotyczą: przeprowadzania audytów, weryfikacji i umiejętności zastosowania przepisów prawnych, działań prewencyjnych i usprawniających, raportowania, zmian w dokumentacji, zmian w procesach, edukacji, komunikacji, itd.

Zadań na stanowisku Specjalista jakości, środowiska i BHP, jest wiele, ale i wyzwań jest wiele. Skoro, więc nie przeraża Was tak wieloraki zakres obowiązków, na pewno znajdziecie wiele satysfakcji i radości z pracy na tym stanowisku.

Wymagania na stanowisku Specjalista jakości, środowiska i BHP

Ubieganie się o stanowisko Specjalista jakości, środowiska i BHP musi być poparte odpowiednim wykształceniem i/lub doświadczeniem. Nie ukrywam, że bardzo pomagają studia kierunkowe w tym zakresie ale nie są daną krytyczną. Czasami po rozmowie z kandydatem, który ma bardzo dobre wykształcenie jednak brak doświadczenia, można dojść do wniosku że to za mało, że aktualnie firma potrzebuje kogoś innego. 

Kiedy jednak posiadacie odpowiednie wykształcenie i doświadczanie poparte osiągnięciami, musicie się dobrze przygotować do rozmowy z ew. pracodawcą, jednak zanim dojdzie do rozmowy, trzeba napisać odpowiednie CV. Kilka uwag z mojej strony co do Curriculum Vitae.

 1. Zawsze w CV piszcie prawdę, nie ubarwiajcie jej historyjkami i ew. domniemaniami, gdyż zawsze zostanie to zweryfikowane podczas rozmowy, a wówczas możecie się jedynie najeść wstydu;
 2. Starajcie się przedstawić wszystkie Wasze kwalifikacje i doświadczenie powiązane ze stanowiskiem na jakie aplikujecie. Jeśli macie bardzo bogate doświadczenie, liczne kursy, itd – to nie piszcie wszystkich, skupcie się na tych, wg Was najważniejszych i tych, które mogą zainteresować przyszłego pracodawcę;
 3. Obok umiejętności twardych, jak wiedza, wypiszcie te miękkie jak umiejętność planowania, samoorganizacja, kreatywność itd; jednak podobnie jak w punkcie 1, zawsze miejcie na nie dowód w postaci sytuacji, wydarzenia, które zaświadczą, że na prawdę tacy jesteście. 
 4. Wszystkie dodatkowe kursy lub uczestnictwo w seminariach, będą świadczyły na Waszą korzyść.

CV nie ma być tylko potokiem słów i deklaracji, ma przyciągać uwagę, sprawić że mimo wielu innych kandydatów, to na Was zostanie zwrócona uwaga i zostaniecie zaproszeni na rozmowę.

Rozmowa to drugi etap, gdzie oprócz pytań twardych, powiązanych z wiedzą i umiejętnościami, które są niezbędne na stanowisku specjalista jakości, środowiska i BHP, pojawię się pytania miękkie, związane z osobowością, organizacją, odpornością na stres, itp. 

Pytania twarde mogą być zadane w prost lub za pośrednictwem testu. Nie zdziwcie się, jeśli podczas rozmowy, ew. pracodawca poprosi Was o jego wypełnienie. Test daje bowiem jednoznaczny pogląd na stan wiedzy kandydata, jak również jego wyniki można w prosty sposób porównać pomiędzy kandydatami. 

Przykładowe pytania weryfikacyjne:

 • Czy polityka jakości, środowiska, BHP musi być opracowana przez organizację i zakomunikowana?
 • Czy polityka jakości stanowi daną wejściową do przeglądu zarządzania?
 • Czy instrukcja zakupów, jest wymagana w organizacji?
 • Czy dział produkcji musi określić mierniki efektywności realizowanego procesu?
 • Czy audyty muszą być przeprowadzane raz w roku?
 • Czy weryfikacja przepisów prawnych obowiązujących organizację, musi być przeprowadzana?
 • Czy organizacja musi wyłonić znaczące aspekty środowiskowe, jeśli jej wpływ na środowisko jest znikomy?

Reszta pytań, może już wyniknąć z treści CV lub listu motywacyjnego, stąd, jeszcze raz podkreślam, tak ważne jest pisanie prawdy i nie ubarwianie jej dodatkowymi umiejętnościami, których nie posiadacie. Pisząc w prost, jeśli złapią Was na kłamstwie, wówczas Wasze notowania znacznie spadną i przestaniecie być wiarygodnym i godnym zaufania kandydatem, co jest dość ważnym atutem w tego typu pracy.

Co w przypadku osób bez doświadczenia?

Pracodawcy poszukują i takich osób, kiedyś każdy musiał się nauczyć i każdemu ktoś kiedyś dał szansę zdobyć to doświadczenie. Nie zrażajcie się pisząc CV na stanowisko, gdzie rzekomo oczekiwane jest doświadczenie, może się bowiem okazać że zaproszą Was na rozmowę a Wy swoją osobowością zjednacie sobie sympatię i pracodawca da Wam szansę się rozwijać pod jego bokiem. 

W przypadku tego typu osób, decyduje zaangażowanie, pracowitość, inicjatywa, otwartość na wyzwania, chęć uczenia się i zdobywania nowych umiejętności.